Aký kočík je najlepší - do terénu, do auta, na behanie | predeti.sk

Ako rastú vaši najmenší, rastieme aj my a predeti.sk sme zmenili na feedo.sk. Vaše obľúbené produkty zostávajú stále na feedo.sk a sú dokonca výhodnejšie s našim vernostným programom Feedo.Club.

Ako vybrať správny kočík do každého terénu

Ako vybrať správny kočík ?

Výber kočíka je pre nastávajúcich rodičov zložitá vec, doba sa vyvíja dopredu a skúsenosti ich rodičov pre výber kočíka sú už neaktuálne a výber kočíkov je obrovský. Kočík obyčajne patrí pri chystaní výbavičky medzi najväčšie položky, preto si kúpte kvalitný kočík, Skúste hneď nepodľahnúť najnovším módnym trendom alebo cene. Určite máte nejaké predstavy a svoj kočík ste si vysnívali, no trpezlivo si zvážte všetky pre a proti. 

Ako si vybrať ten správny kočík? Váš výber bude v prvom rade závisieť od vášho životného štýlu. Každý rodič, každá mamička má trochu odlišné kritériá na výber toho
správneho kočíka, ktoré sa odvíjajú od životného štýlu, kde bývajú, aký majú rodinný
rozpočet. Preto si skúste položiť nasledovné otázky:

Na čo sa zamerať pri výbere kočíka?

Rozmery

Rozmery kočíka sú často hlavným kritériom výberu. Zaujímať vás bude veľkosť ako rozloženého kočíka, tak aj zloženého. Zvážte, či sa s kočíkom vojdete do výťahu alebo do miestnosti, v ktorej ho budete skladovať. Do kufra auta by sa zložený kočík mal vojsť pohodlne, počítajte ale s tým, že budete potrebovať voziť i ďalšie veci.

Hmotnosť

Nižšia hmotnosť znamená ľahšiu manipuláciu a ak budete kočík často prenášať, dvíhať do kufra auta alebo dokonca nosiť do schodov, určite pôjde o kľúčový parameter. Nezabudnite tiež na hmotnosť dieťaťa. Kočík s novorodencom sa vám povezie dobre, ale ako to bude za pár mesiacov?

Skladanie

Náročné skladanie a rozkladanie kočíka, pri ktorom je potrebná sila alebo veľká obratnosť, naozaj dokáže znepríjemniť život. Ak viete, že kočík budete potrebovať často skladať, rozhodne oceníte jednoduchý skladací mechanizmus. Niektoré kočíky dokonca zložíte i jednou rukou.

Kolesá

Kolesá sa u kočíkov odlišujú veľkosťou, materiálom i počtom. Čo sa týka stability, dôležitejšie, ako počet kolies, je vyváženie kočíka a vzdialenosť kolies.

-Nafukovacie kolesá zaistia hladšiu jazdu po nerovnom teréne, je však nutné sa starať o to, aby boli správne nafúknuté a rovnako ako u bicykla, vám hrozí defekt.

-Penové kolesá vám tieto starosti ušetria a u kvalitných kočíkov, ktoré majú kolesá z moderných materiálov, sa jazdné vlastnosti příliš nelíšia.

  

Rozdiel medzi kočíkom vhodným do horších terénnych podmienok a kočíkom do mesta?

Kočík vhodný do mesta sa vyznačuje svojou menšou hmotnosťou, ľahšou ovládateľnosťou a menšími rozmermi pri zložení. Nie sú vhodné do terénu z dôvodu menších koliesok a v niektorých prípadoch absentujúcim odpružením na konštrukcii.  Je to z dôvodu lepšieho uskladnenia v bytoch prípadne pri využívaní vozidiel s menším batožinovým priestorom.

 

Kočík vhodný do horšieho terénu sa vyznačuje veľkými kolesami s odpružením, ktoré môžu byť aj nafukovacie čím sa eliminuje vibrovanie a takzvané „hrkotanie kočíka“. Kvalitnejšie a modernejšie sú však kolieska z penových a gumových materiálov, ktoré majú všetky pozitívne vlastnosti ako nafukovacie kolesa avšak nie je možnosť dostať defekt ako pri nafukovacích. Sú bezúdržbové.

Takéto kočíky mávajú zväčša mohutnejšie a ťažšie komponenty aby pri prechádzaní terénom lepšie zvládali ich namáhanie a namáhanie konštrukcie. Ovládateľnosť býva o niečo horšia ako pri mestských kočíkoch, výhodou je však bezproblémové prejdenie po hrboľoch, nespevnených poľných cestách prípadne poškodených chodníkoch.

 

Typy kočíkov

Hlboké kočíky

Kombinované kočíky 2v1 alebo 3v1

Športové kočíky

Športové golfové kočíky- golfové palice

Trojkolky- trojkolesové kočíky

Dvojičkové alebo súrodenecké kočíky

 

Hlboké kočíky

 Sú vhodné od narodenia do približne 6-7 mesiacov a 9 kg dieťaťa.

Malý rozsah používania je z dôvodu bezpečnosti a to preto lebo v tomto veku sa dieťa začína učiť sedieť a aby pri prípadnej nepozornosti rodiča nevypadlo z kočíka keďže vaničky už neobsahujú prídavné bezpečnostné popruhy ako to bolo za čias našich rodičov.

Pozostávajú z konštrukcie a pevnej alebo textilnej hlbokej vaničky s matracom kde je dieťa dobre chránené a leží tvárou k rodičovi.

Jazdné vlastnosti sú odlišné a závisia od daného typu, modelu a výrobcu.

Táto krátka životnosť je ale hlavnou nevýhodou a preto sa tešia väčšej obľúbenosti hlavne kombinované kočík

  

 

Kombinované kočíky 2v1 alebo 3v1

Obľúbený variant, keď na jeden podvozok nasadíte hlbokú vaničku aj športovú časť.

Slúžia dieťaťu od narodenia do približne 3 rokov. Súčasťou kombinovaného kočíka 2v1 je okrem vaničky aj športová/sedacia časť ktorá má možnosť byť otočená  smerom k rodičovi a časom keď už dieťatko bude zvedavejšie na okolitý svet aj otočené do smeru jazdy. Samozrejmosťou sedacej časti by mali byť 5-bodové bezpečnostné pásy, rozšíriteľná strieška proti slnku, rôzne polohy na sedenie. polohovanie opierky na nohy, prípadne madlo pre dieťa.

Takéto kočíky môžu poslúžiť do veku 3 rokov dieťatka. Nevýhodou takéhoto viacúčelového kusu môže byť vyššia cena a horšia skladnosť keďže pozostáva z viacerých komponentov.

Kombinované kočíky 3v1 navyše obsahujú aj autosedačku/vajíčko vhodnú na cestovanie autom. Autosedačku je možné nasadiť cez adaptéry alebo priamo aj na konštrukciu kočíka čo eliminuje pripadané prebudenie dieťatka pri prekladaní z auta do kočíka pri krátkej prechádzke alebo do nákupného centra.

 

Športové kočíky

Je vhodný pre deti od 6 mesiacov, ale rozhodujúce sú aj faktory ako samostatné sedenie dieťaťa. Tento typ je totiž vhodný až keď dieťa samostatne sedí. Novšie modely sú vhodné aj od narodenia, pretože majú polohovanie chrbtovej opierky až do polohy ležmo a vhodné príslušenstvo.

Dôležité kritéria pri výbere športového kočíka je jednoduché ovládanie,  priestrannosť, polohovanie chrbtovej opierky ako aj opierky nôh , skladnosť prípadne otáčanie sedacej časti aj do protismeru jazdy.

 

Športové golfové kočíky- golfové palice

Golfáče“ ako ich slangovo nazývame sú ďalšou obdobou športového kočíka a tvoria veľmi populárnu skupinu. V zloženom stave pripomínajú golfové palice – preto ten názov.

Sú praktické do mesta, majú lepšiu skladnosť a sú pomerne lacné. Najväčším plusom je asi ich kompaktnosť a váha, oproti ťažším športovým kočíkom. V teréne sú dosť neobratné a ovládateľnosť jednou rukou je komplikovanejšia. Nie sú navrhované na nosenie ťažších nákladov ktoré môžu prevrhnúť prípadne poškodiť celý kočík.

 

Trojkolky- trojkolesové kočíky

Tento typ kočíkov je vhodnejší do terénnych podmienok prípadne ak sú na to určené aj na behanie, treba však dbať na správnu manipuláciu a vykonávať takúto činnosť so zablokovaným predným kolesom proti otáčaniu.

Trojkolesové kočíky sa veľmi dobre ovládajú aj napriek väčšej hmotnosti a rozmerom .

 

Dvojičkové alebo súrodenecké kočíky

Tento typ kočíkov je vhodný pre dvojičky prípadne pre súrodencov rozdielneho veku. V dnešnej dobe ponúkajú výrobcovia možnosť mať deti umiestnené vedľa seba alebo za sebou.

V tejto kategórii treba počítať s väčšou váhou, skladnosťou a rozmermi kočíka, keďže musí zvládnuť odviezť dve deti.

 

 

Údržba

Pri kúpe kočíka si dobre všimnite jeho poťah. Nemáme na mysli len jeho krásnu farbu a rozkošný detský motív, ale overte si, či je kočík umývateľný, či sa dá všetko vyrobené z látky bez problémov vyprať a vyčistiť. Zistite, akým spôsobom sa dá dať poťah dole a oprať v práčke.

Taktiež sa treba o kočík pravidelne staraj a vykonávať údržbu ako očistenie od blata prípadne premazanie pohyblivých a namáhaných častí. Predĺži vám to  jazdné vlastnosti a životnosť kočíka.